SSD диск у ноутбуці – особливості, переваги, недоліки
SSD — це абревіатура від англійського Solid State Drive, що можна перекласти як «твердотільний накопичувач даних». Хоча історія SSD накопичувачів сягає 1947 року, перший 2,5-дюймовий накопичувач ємністю 1 ТБ був анонсований 8 січня 2009 року на виставці CES у Лас-Вегасі. Саме тоді pureSilicon оголосила про створення прототипу 2,5-дюймового SSD-накопичувача.
Конструкція та робота SSD-накопичувача
На відміну від жорстких дисків, що мають частини, що рухаються, твердотільні накопичувачі позбавлені цих елементів. Дані зберігаються в енергонезалежній флеш-пам'яті, званій NAND. Уся структура диска обмежена кількома елементами і дуже складна.
Принцип роботи SSD-накопичувача дуже схожий на принцип роботи так званого портативного flash-накопичувача або всім знайомої флешки. Дані тут зберігаються в мікросхемах пам'яті NAND, які складаються з мільйонів осередків пам'яті, і кожен такий осередок здатний зберігати 1 або більше біт. Залежно від кількості біт, що зберігаються, пам'ять ділиться на:
SLC (однорівневий осередок), осередок може зберігати 1 біт даних;
MLC (багаторівневий осередок), осередок може зберігати 2 біти даних;
TLC (трирівневий осередок), в осередку може зберігатися 3 біти даних.
Роботою пам'яті керує контролер, підключений до кеш-пам'яті (дисковий кеш). Все це доповнюється комунікаційним роз'ємом, розташованим на друкованій платі, що дозволяє підключати накопичувач до комп'ютера або ноутбука та обмінюватися інформацією.
Сучасні твердотільні накопичувачі випускаються у трьох форм-факторах: 1,8”, 2,5” та M.2. В даний час на ринку можна придбати диски ємністю від 128 ГБ до 4 ТБ (для професійних рішень доступні і більші ємності).
Переваги та недоліки SSD
Найбільшою перевагою SSD-накопичувачів, безперечно, є швидкість, тому вони ідеально підходять для встановлення операційної системи та різноманітних додатків, а також для зберігання та швидкого доступу до даних.
Вони стійкі до ударів, вібрації, поштовхів та падінь (за умови, що падіння відбувається з відповідної висоти). Оскільки у них немає частин, що рухаються, вони виділяють менше тепла, ніж жорсткі диски, більш надійні і безшумні.
Одним з недоліків може стати ємність, оскільки ми поки не зможемо купити SSD з ємністю, аналогічною до найбільш ємних HDD-накопичувачів. Привід також схильний до електричного зносу. Пам'ять такого типу диска, а точніше її комірки, має обмежену кількість записів. Третій фактор – ціна. У розрахунку на 1 ГБ твердотільний накопичувач обходиться дорожче, ніж жорсткий диск, хоча з моменту появи у продажу SSD диски стали значно дешевшими..